lis 18 2014

Lego Duplo – inteligentna lokomotywa i wagony

Autor: o godz. 13:16 kategoria: Zabawki

Inteligentna lokomotywa, inteligentny wagon Lego Duplo. Dziś zaprezentuję Wam bardzo ciekawą zabawkę firmy Lego, która niestety nie jest już dostępna w sprzedaży. Piszę niestety, gdyż jest to chyba jedna z najlepszych zabawek jaka kiedykolwiek pojawiła się w serii Lego Duplo.  Nie wiem czy była inna zabawka z Lego Duplo tak zaawansowana technicznie. Przypuszcza się, że to właśnie ze względu na zaawansowanie techniczne a co za tym wysokie koszty produkcji spowodowały zaprzestanie sprzedaży inteligentnej lokomotywy Lego Duplo znanej w wielu krajach jako Intelli-Train Lego Duplo.  Co jest takiego w inteligentnej lokomotywie i inteligentnych wagonach, że warto na nie zwrócić uwagę?

Lokomotywa inteligentna Lego Duplo może współpracować z inteligentnym wagonem towarowym Cargo, inteligentnym wagonem pasażerskim lub też ze zwykłymi wagonami. Zarówno inteligentny wagon pasażerski jak i inteligentny wagon towarowy Cargo posiadają własne zasilanie – każdy z wagonów wymaga do pełnego ich wykorzystania baterii.

Do zabawy potrzebne nam będą jeszcze figurki maszynistów – specjalne figurki z wypustką, które nasza inteligentna lokomotywa rozpozna. Od tego czy włożymy maszynistę ubranego na czerwono czy na żółto zależy styl jazdy. Każdy maszynista inaczej prowadzi lokomotywę – jeden jeździ spokojnie, powoli, a drugi to prawdziwy pirat kolejowy:) Krótko mówiąc to czy lokomotywa będzie jeździła szybko czy też wolno zależy od tego jakiego maszynistę włożymy do inteligentnej lokomotywy. Oczywiście bez maszynistów lokomotywa też pojedzie, ale to już nie jest to. Samo włożenie do kabiny inteligentnej lokomotywy jednego z dwóch specjalnych maszynistów powoduje automatyczne uruchomienie silnika (dźwięk zapalania i pracy silnika).

Aby wykorzystać inteligentną lokomotywę musimy zaopatrzyć się w płytki po najechaniu na które automatycznie podejmowane są określone czynności. Lokomotywa sama rozpoznaje na jaką płytkę najechała i podejmuje odpowiednie działania. Przykładowo najechanie na płytkę różową ze znakiem trąbki spowoduje, że lokomotywa inteligentna Lego Duplo wyda sygnał dźwiękowy, a po najechaniu na czerwoną płytkę ze znakiem stopu lokomotywa się zatrzyma samoczynnie. Powyższe dwie płytki są chyba najpopularniejsze co spowodowane jest to ich dostępnością na rynku. Są też płytki zaprojektowane z myślą o wagonach inteligentnych np. pomarańczowa płytka Cargo, płytki do tankowania OCTAN czy niebieskie płytki z symbolem tunelu. Czym rzadsze płytki tym większą cenę osiągają na rynku wtórnym.

Lokomotywa inteligentna ma w tylnej górnej części „otwór” do tankowania paliwa. W miejscu tankowania paliwa najlepiej położyć płytkę Octan. Do otworu możemy włożyć końcówkę wózka – dystrybutora paliwa lub bezpośrednio końcówkę węża z cysterny. Jeśli nie posiadamy ani jednego ani drugiego pozostaje nam włożenie czegokolwiek do otworu tankowania. Usłyszymy wtedy dźwięk przelewającego się paliwa.

Żółtą płytkę kładziemy w miejscach gdzie wyznaczyliśmy peron pasażerski. Po najechaniu na żółtą płytkę inteligentna lokomotywa zatrzymuje się wraz z inteligentnym wagonem pasażerskim wydając przy tym odgłosy gwaru. Po zatrzymaniu się wyjmujemy walizki podróżnych, otwieramy kabinę i wyjmujemy figurki pasażerów. Zarówno przy wyjmowaniu bagaży, wychodzeniu pasażerów jak i przy wysiadaniu i wkładaniu bagaży słyszymy różne dźwięki.

Pomarańczowa płytka Cargo powinna znaleźć się na torach w miejscu gdzie planujemy rozładunek towarów. Inteligentna lokomotywa z inteligentnym wagonem towarowym cargo zatrzyma się na tej płytce samoczynnie. Usłyszymy przy tym rożne efekty dźwiękowe. Rozładowując towar z inteligentnego wagonu towarowego jak i załadowując towar na niego usłyszymy różne dźwięki w zależności od towaru czyli od koloru kontenerów. Inne dźwięki usłyszymy przy rozładunku czy załadunku żółtych czy zielonych kontenerów, a inne w przypadku niebieskich czy czerwonych (w czerwonych to chyba kury przewożą … hi, hi).

Zabawa wspaniała, ale jest jedna wada – cena. Pomimo upływu lat ta zabawka nie traci na wartości, a egzemplarze w bardzo dobrym stanie pomimo swojej wysokiej ceny znajdują wielu nabywców! Przeciętna cena lokomotywy inteligentnej to wydatek około 150zł (sama lokomotywa), ale te w bardzo dobrym stanie bywają znacznie droższe.

 

 

 Inteligentna lokomotywa

Inteligentny wagon towarowy Cargo

Inteligentny wagon pasażerki

Intelligent Train Intelli-Train Lego Duplo

Na razie brak odpowiedzi

Adres Trackback | RSS komentarzy

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.